Codzienna kąpiel naszego maleństwa może być ogromną radością dla niego i dla nas. Ciepła woda, czułe słówka, delikatny dotyk rąk sprawia, że dziecko czuje się zrelaksowane i odprężone. Kąpiel powinna odbywać się o stałych porach dnia. Powtarzający się rytm daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Rodzice najczęściej wybierają wieczór. Wykąpane i najedzone dziecko szybciej zasypia. Rolę kąpiącego coraz częściej przejmują tatusiowie. Duża dłoń i szerokie ramię daje bobasowi solidne wsparcie, dla taty natomiast jest to wyjątkowa okazja do bliskiego kontaktu. Aby maluch polubił kąpiel warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Ogrzej pomieszczenie.
Temperatura w pokoju lub w łazience powinna wynosić 22-24°C
- Przygotuj akcesoria do kąpieli.
Oprócz wanienki potrzebne Ci będą: miejsce do przewijania, ręcznik (najlepiej z kapturem do okrycia główki dziecka po kąpieli), waciki do przemywania twarzy, miseczka z przegotowaną wodą, podstawowe kosmetyki dla niemowląt, czysta pieluszka oraz ubranko.
- Ustaw wanienkę na specjalnym stojaku lub stoliku.
Woda w wanience powinna mieć temperaturę 36-39°C, ale pamiętaj, że metodą prób i błędów musisz dostosować ją do swojego dziecka. Dopóki nie nabierzesz wprawy nie nalewaj do wanienki zbyt dużo wody. Przy pierwszych kąpielach wystarczy ok. 5 cm od dna. Zapobiegnie to również zamoczeniu niezagojonego kikuta pępowiny. Na dno wanienki możesz włożyć pieluchę lub mały ręcznik, aby zapobiec ślizganiu się dziecka. Starsze dzieci wolą gdy wody w wanience jest trochę więcej. Mogą wtedy bez obaw machać nóżkami i bawić się pływającymi zabawkami.
- Pielęgnację zacznij jeszcze na przewijaku.
Po ułożeniu dziecka na wcześniej przygotowanym przewijaku i rozebraniu, przemyj mu buźkę ciepłą, przegotowaną wodą. Zwilżonym wacikiem przetrzyj również oczko maleństwa ruchem od skroni do noska. Nowym czystym wacikiem przemyj drugie oczko. Przetrzyj również z zewnątrz uszka (nie wkładaj do środka patyczka higienicznego) Możesz już na tym etapie namydlić dziecko na przewijaku, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca: fałdki skórne szyi, pachy, pachwiny, miejsca za uszkami i między palcami.
- Do wanienki wkładaj bobaska powoli.
Mimo, że większość dzieci lubi kąpiel może się zdarzyć, że Twoja pociecha reaguje na nią płaczem. Kilka kąpieli w szpitalu zaraz po urodzeniu, może przyczynić się do niemiłych wspomnień. Aby dla maleństwa codzienne pluskanie stało się atrakcją musi czuć się bezpiecznie w Twoich ramionach. Spróbuj zawinąć je w ręcznik lub bawełnianą pieluszkę i delikatnie zanurz w wodzie. Postaraj się również wkładać do wanienki bokiem tak by mogło wszystko obserwować. Sprawdź czy temperatura wody nie jest zbyt niska lub zbyt wysoka. Postaraj się, żeby kąpiel kojarzyła się dziecku ze wspaniała zabawą. Przed włożeniem do wanienki pochlap trochę wodą, pośmiej się i zachęć malucha jego ulubioną grzechotką. Pamiętaj, że początkowo kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5-6 minut.
- Nie pozwól by zrobiło się zimno.
Po wyjęciu z wanienki owiń maluszka ręcznikiem i zakryj mu głowę kapturkiem lub bawełniana pieluszką (jeśli wiesz, że Twoja pociecha lubi ciepło możesz mu ogrzać ręcznik na kaloryferze) Dokładnie osusz wszystkie fałdki delikatnie przykładając ręcznik do skóry a nie pocierając. Jeżeli przez przypadek zamoczył się niezagojony jeszcze pępek, dokładnie go wysusz a następnie przemyj 70% roztworem spirytusu.
- Nawilżanie skóry może być dodatkową atrakcją.
Smarowanie maluszka oliwką to idealna okazja do delikatnego masażu. Relacja jaka tworzy się miedzy rodzicem a dzieckiem jest nie do przecenienia. Pieszczenie rączek, nóżek, brzuszka, tulenie do swojego ciała, głaskanie i całowanie to podstawowy warunek prawidłowego rozwoju emocjonalnego naszych pociech. Po tylu wspaniałych chwilach pozostaje tylko nakarmić malucha i ułożyć do snu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz