sobota, 14 maja 2011

PIELĘGNACJA NOWORODKA

ZMIANA PIELUSZKI:

Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, skłonna do podrażnień i odparzeń. Dlatego tak ważna jest jej prawidłowa pielęgnacja. Mokra pieluszka powoduje dyskomfort i może prowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry. Należy ją zmieniać przed karmieniem oraz za każdym razem gdy dziecko zrobi kupkę. Oznacza to nawet kilkanaście razy na dobę. Nie zapominaj, że jest to wspaniała okazja do zabawy i pieszczot. Proste zabiegi pielęgnacyjne mogą przynieść dużo radości i zapewniają bliski kontakt z naszymi pociechami.

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich pieluszek. Ich podstawowym zadaniem jest jak najlepsze wchłanianie i zapobieganie odparzeniom skóry. Kształt pieluszki nie może w żaden sposób krępować ruchów dziecka. Pieluchy jednorazowe powinny być wykonane z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze. Ważne by miały delikatnie opinające falbanki wokół ud, które chronią ubranka przed zabrudzeniem. Wygodne do zapinania są rzepy, pamiętajmy jednak by pieluszka nie uciskała zbyt mocno brzuszka.

Istotne jest również to w jaki sposób trzymamy maluszka w czasie przewijania. Absolutnie nie chwytamy dziecka za stópki i nie podnosimy pupy do góry. Może to być niebezpieczne dla stawów biodrowych. Podkładamy rękę pod jedną nóżkę a dłonią chwytamy drugą nóżkę jak najbliżej stawu biodrowego i przekręcamy dziecko na bok. Chwyt ten pozwala na doskonałą kontrolę całego ciała dziecka w trakcie wykonywania wszystkich czynności pielęgnacyjnych.

Do przemywania pupy dziecka można używać ciepłej przegotowanej wody i wacików lub specjalnych nawilżonych chusteczek przeznaczonych dla niemowląt. Przed użyciem warto taką chusteczkę ogrzać przez chwilę w dłoni tak by zaoszczędzić dziecku niemiłych doznań. Myjąc pupę należy pamiętać by robić to od przodu do tyłu. Jest to szczególnie ważne u dziewczynek gdyż bakterie z kału przeniesione do pochwy lub cewki moczowej mogą wywołać stan zapalny. Gdy pupa jest już czysta należy ją osuszyć tetrową pieluchą lub ręcznikiem papierowym. Jeżeli w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło można pozwolić maluszkowi poleżeć chwilę na golaska. Takie wietrzenie jest niezbędne, aby skóra dziecka mogła się w pełni zregenerować.

Po każdej zmianie pieluszki zastosuj krem lub maść przeciw odparzeniom. Posmaruj pośladki, pachwiny oraz fałdki ud. Pamiętaj żeby warstwa nie była zbyt gruba i tym samym nie utrudniała dostępu powietrza.



DROBNE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE:

  • Buźka- należy przemywać ciepła przegotowaną wodą bez mydła. Zazwyczaj myjemy buźkę przed kąpielą, ale należy również zadbać o nią po karmieniu lub gdy dziecko uleje. Nie dopuszczamy do zaschnięcia mleka gdyż może to podrażnić delikatną skórę dziecka.


  • Oczy- wystarczy przemywać nawilżonym w przegotowanej wodzie wacikiem, w kierunku od skroni do noska. Można do tego również użyć jałowych gazików oraz soli fizjologicznej (dostępne w aptece) Należy pamiętać aby do każdego oczka używać nowego wacika. Dodatkowo zwróć uwagę aby chronić oczy swojego malucha przed ostrym światłem i słońcem.

  • Nosek- nie należy wkładać do noska żadnych patyczków ani wacików. Zwilżonym wacikiem myjemy jedynie zewnętrzną część. Jeżeli nosek jest zapchany i wyraźnie przeszkadza dziecku w oddychaniu, należy wkroplić sól fizjologiczną a następnie odciągnąć wydzielinę za pomocą specjalnego aspiratora dla niemowląt.

  • Uszka- przemywamy zwilżonym wacikiem małżowiny uszne oraz skórę za uszkami. Również do uszka nie należy wkładać patyczków higienicznych gdyż zbyt głębokie czyszczenie przewodu słuchowego może uszkodzić błonę bębenkową lub spowodować zakażenie.

  • Paznokcie- najwygodniej obcinać specjalnymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach lub cążkami dla niemowląt. Trzeba pamiętać o zdezynfekowaniu ich spirytusem przed każdym użyciem. Aby swobodnie móc chwycić rączkę najlepiej robić to podczas snu dziecka.

  • Pępek- zanim kikut pępowiny odpadnie (powinno to nastąpić po 10-14 dniach) należy utrzymywać go w czystości i dbać by do pępuszka dopływało powietrze. Trzeba pamiętać również o przemywaniu jałowymi gazikami nasączonymi w 70% roztworze alkoholu. Można stosować specjalne pieluszki z wycięciem na pępek lub naciąć nożyczkami zwykła pieluszkę tak by nie zakrywała kikuta. Wygodniejsze również w tym okresie będzie ubieranie dziecka w kaftaniki a nie body.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz